در مقایسه 9 ماه ابتدایی سال 1400 و 1401، سهم درآمد اشخاص حقیقی کاهش 3 درصدی داشته و از 21 درصد به 18 درصد رسیده است، در حالی‌که سهم مالیات بر اشخاص حقوقی از کل درآمد‌های مالیاتی 5 درصد افزایش را تجربه کرده است. مابقی افزایش در سهم مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی به دلیل کاهش 1 درصدی در مالیات بر ثروت (ارث) از 5 به 4 درصد و هم در مالیات بر کالاها و خدمات (مالیات بر ارزش افزوده) از 38 به 37 درصد صورت گرفته است.

بنابراین در سال 1401 عمده تغییرات در ترکیب مالیات‌های مستقیم رخ داده‌است. به بیان دیگر سهم کل درآمدهای مالیاتی بین مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم تقریبا تغییر نکرده است ولی نسبت بین اجزای مالیات‌های مستقیم تغییر شکل داده است و سهم مالیات اشخاص حقوقی نسبت به سال 1400، 5 درصد اضافه شده، این در حالیست که سهم مالیات بر درآمد 3 درصد و مالیات بر ثروت 1 درصد کاهش داشته‌اند.

نکته حائز اهمیت دیگر، روند نزولی سهم درآمد‌های ناشی از مالیات بر ارزش افزوده است که از سال 1398 آغاز شده‌است. در سال‌های اخیر، کاهش سهم مالیات بر ارزش افزوده نسبت به کل درآمد های مالیاتی، عمدتا به شکل افزایش سهم مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی بروز کرده‌ است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *