بیمه بیکاری شرایط خاصی را در نظر گرفته تا علاوه‌بر کارگرانی که بدون میل خود اخراج شده‌اند، کارگران فصلی نیز بیمه بیکاری دریافت کنند. این شرایط به شرح زیر است:

  • کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آن‌ها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود.
  • بیمه بیکاری به افرادی تعلق می‌گیرد که بدون میل و اراده باطنی خود اخراج شده باشند. همچنین بیمه بیکاری تنها سه درصد از حق بیمه پرداختی است که توسط دولت به صندوق بیمه بیکاری واریز می‌شود. یعنی کارگران از سهم بیمه خود چیزی پرداخت نمی‌کنند.
  •  از آنجایی که خود کارفرما، امکان اخراج خود را ندارد، دریافت بیمه بیکاری خویش فرما منتفی می‌شود.
  • نکته مهم درباره بیمه بیکاری زندانیان این است که پرداخت مقرری بیمه بیکاری به افرادی که در حین دریافت مقرری، بازداشت یا زندانی شوند، متوقف نخواهد شد.
  • خوشبختانه بیمه بیکاری به کارکنان دولتی و غیر دولتی و همچنین کارکنان پروژه‌های عمرانی تعلق می‌گیرد و حقوقی تحت عنوان بیمه بیکاری پروژه‌های عمرانی به آنها پرداخت می‌شود. از مزایای بیمه بیکاری پروژه‌های عمرانی این است که در صورت اخراج از کار، فرد می‌تواند تا مدت مشخصی از مزایای بیمه ای خود استفاده کند.
  • بیکار‌های دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رای مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود.
  • افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی‌دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند. با تشخیص واحدهای تعاون و کار و رفاه اجتماعی، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری و مبلغ بیمه بیکاری خواهند شد. بنابراین بیمه بیکاری پایان قرارداد به شما پرداخت می‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *