در زبان ساده ریسک را می‌توان تفاوت بین بازده واقعی و بازده مورد انتظار دانست. ریسک مالی به امکان از دست دادن پول در یک سرمایه گذاری تجاری گفته می‌شود. این مفهوم به طور کلی بر توانایی تجارت شما برای انجام تعهدات مالی و کنترل و مدیریت بدهی اشاره دارد و درجه ای از عدم اطمینان یا زیان مالی بالقوه را در تصمیم گیری سرمایه گذاری نشان می‌دهد.

ریسک مالی به دلایل متعدد از جمله بی ثباتی در بازارهای مالی مختلف مثل بی ثباتی در نرخ ارز، نرخ بهره یا قیمت سهام به وجود می‌آید. در تعریف ریسک مالی باید به دوام کسب و کار توجه شود، زیرا این روند می‌تواند روی کلیه فرآیندهای تجاری مثل توانایی سودآوری، پوشش هزینه‌های عملیاتی، پرداخت حقوق و هزینه‌های تولید تأثیر داشته باشد.

تمامی سرمایه‌ گذاری‌های موجود درجاتی از ریسک مالی را تجربه می‌کنند. هر شغلی ریسک مالی و بازده سرمایه گذاری متفاوتی را تجربه می‌کند. تفاوت‌هایی که در این میان وجود دارند شامل موارد متعددی می‌شوند. از جمله آن‌ها می‌توانیم سرعت رشد پول، میزان سودآوری و امنیت سرمایه گذاری را نام ببریم.

از آن جایی که ریسک مالی به هر حال مشاغل مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهد، پس سهامداران و صاحبان مشاغل باید به خوبی از این موضوع آگاهی داشته باشند تا بتوانند برای جلوگیری از خطرات آن راه حل‌های لازم را پیدا کنن

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *