آنچه به افراد کمک می‌کند تا در بازارهای مالی معاملات مختلفی را انجام دهند، ابزارها هستند که متناسب با ساختار اقتصادی کشور کاربرد دارند. سهام، صندوق‌ها و سبد گردان‌ها، اوراق قرضه، قراردادهای آتی، قراردادهای اختیار معامله از ابزارهای بازار سرمایه هستند که در آشنایی با ابزارها و بازارهای مالی باید معرفی شوند.

  • سهام: ابزار سهام در بازار سرمایه نشان دهنده میزان مشارکت سهامداران در سرمایه گذاری است. نسبت سهم هر سهامدار به کل سهام‌ها با کمک این ابزار بازار مالی تعیین می‌شود.
  • صندوق‌ها و سبدگردان‌ها، ابزار کاربردی دیگری هستند که صندوق‌های سرمایه‌های خرد را از سرمایه گذاران جمع آوری کرده و مجموع آنها را در حوزه‌های مختلف استفاده می‌کنند. اما سبدگردان‌ها در سرمایه گذاری غیر مستقیم مشارکت کرده و کار خرید و فروش و همچنین مدیریت دارایی‌های سرمایه گذار را بر عهده دارند.
  • اوراق قرضه ابزار دیگری در بازار سرمایه محسوب می‌شود که مبلغ معینی را در فاصله زمانی مشخص باید به دارنده اوراق پرداخت کند. سپس در سررسید، اصل مبلغ بازپرداخت می‌شود.
  • قراردادهای آتی: نوعی از قرارداد هستند که خریدار و فروشنده متعهد می‌شوند که در زمان معینی در آینده، مقدار مشخصی از کالا را معامله کنند.
  • قراردادهای اختیار معامله: نوع دیگری از قرارداد هستند که خریدار با پرداخت مبلغی، حق اعمال معامله را در زمانی معین (در آینده) برای خود می‌خرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *